Boendeyta: 30 m2  Antal rum: 1  
    Antal bäddar: 2
      
      
 
  
      
        Beskrivning
      
       
      
        Litet nybyggt vitputsat hus på 30 kvadrat. Vita putsade väggar inomhus. Spröjsade fönster och ytterdörr i äldre stil.
  Det enda rummet är ljust och luftigt, med trägolv målat i ljusgrått. Möblerat med matbord, byrå och bekväm bäddsoffa med plats för två. Längs ena väggen finns kök med blanka ljusgrå luckor. Rymmer kyl, frys, ugn, induktionshäll med två plattor, fläkt, diskmaskin och tvättmaskin med inbyggd torktumlare samt garderob. Rummet domineras av det stora fönsterpartiet åt söder. Ingen insyn. Utsikt över en rundhäll med fönsterlav och vitmossa.
  Uteplatsen grusad med sjösten har en vitputsad mur i vinkel mot huset. Där finns svarta korgstolar, ett matbord och större terrakottakrukor med växter. Bakom uteplatsen syns en fjällbjörk och en ek.
  Badrummet har vattenfallsdusch, vita kaklade väggar och ett grönt klinkergolv som fortsätter ut i hallen. Hallen har inbyggd förvaring och taklucka med stege upp till förrådsutrymme på vinden.
  En carport med uttag hör till huset. Upp till sex parkeringsplatser finns på tomten.
  ***
  På tomten finns också en knuttimrad röd stuga på 30 kvadrat, som ligger väl åtskild från gästhuset. Den har två rum med en dubbelsäng och en soffa att sova i. Se vår andra annons här på stugnet. 
  ***
  TOMT Tomten i sig är på 3000 kvadrat, med rundslipade hällar, tallar, granar, enar, mossa och blåbärsris. Gräsmatta. Grusgång. Rosor, pioner, rhododendron, syrén, kaprifol, smultron. Åtta kvadrat växthus byggt av gamla fönster med tegelgolv och växtbäddar. Hyresgäster förväntas vattna vid behov med trädgårdsslangen. Fler utemöbler finns i trädgården, bland annat en gjutjärnssoffa och två vita fåtöljer.
  DJUR Djur går bra, så länge de inte sliter möbler eller golv.
  BAD OCH NÖJE Närmsta sjö är obebyggd med branta klippor och näckrosor och tar ungefär två minuter att gå till. Där finns en enkel brygga. 10 minuter bort finns en sjö med barnvänlig sandstrand, brygga och flytbrygga, grillplats och boulebana. Ännu längre bort finns en trampolin. Det finns också en fin fiskesjö 5 minuter bort med en bra promenad runt. Havet är 20 minuters promenad bort. Strömma kanal har en trevlig krog. Havsbad med sandstrand kan enkelt nås med bil eller buss. Grisslinge havsbad är närmast, där finns också ett bra bageri och konditori. Skärgårdsöar kan besökas med färja från Stavsnäs vinterhamn, eller så badar man i Stavsnäs gamla by där det också finns ett bageri.
  ÖVRIGT Internet, satellitteve och fast telefon finns inte, men det är bra täckning så internet kan delas via mobiltelefon. Brandvarnare och brandsläckare finns. Gästhuset saknar trösklar invändigt. Där är en höjdskillnad på omkring 10 cm mellan ytterdörr och trapp, samt mellan trapp och grusad plan.
  Observera: För garanterad reservation kräver vi en deposition om 5000 kronor som betalas tillbaka efter inspektion. Vid avbokning betalas 3000 kronor tillbaka av depositionen. Egen hemförsäkring anpassad för fritidshus krävs. För uthyrning under längre period gäller särskilda villkor. Vi använder oss av ett standardiserat kontrakt för uthyrning som signeras av båda parter. Betalning sker innan tillträde. 
      
      
 
  
    
    Vägbeskrivning
    
     
    
    Vägbeskrivning ger vi efter kontakt. 
    
    
 
  
    
    I närheten
    
     
    
Affär 
Apotek 
Badplats 
Busshållplats 
Fiske 
Hav 
Lekplats 
Närmaste granne 
Restaurang 
Ridning 
Simhall 
Sjö 
Skog 
Skärgård 
Strand 
Vandringsleder 
    
    
 
  
    
    Priser och tillgänglighetsdatum
    
     
Lågsäsong: 3000 kr/vecka - v1-21, 36-52 Högsäsong: 50000 kr/vecka - v22-35
  
 
Bytesdag: Söndag
 
 
 
 
    
 
  
    
    Kontaktinformation
    
     
    
    Sofie Nohrstedt 
      
    		
    
    
 
 
  
Bokningsförfrågan
 
 
 
  
     | 
     
     | 
    
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
Bas: 
  El ingår
   Husdjur välkomna
   Rökning ej tillåten 
  
Bad/toalett: 
  Vattentoalett
   Dusch 
  
Mat: 
  Matlagningsmöjligheter
   Microvågsugn
   Diskmaskin
   Frys
   Kylskåp 
  
Tvättmöjligheter: 
  Tvättmaskin 
  
Övrigt: 
  Mobiltelefontäckning 
  
Utomhus: 
  Uteplats med utemöbler
   Utegrill
   Trädgård 
  
  
    
    Objekt från samma uthyrare
    
     
    
	» Knuttimrad stuga nära tre sjöar och skog: 2 + 1 bäddar 
    
    
  
    
    Liknande objekt
    
     
    
	» 25 m från havet. Roddbåt med motor: 2 bäddar 
	» Sjö- & havsnära stuga Roslagen, Älvsnäs: 2 + 2 bäddar 
	» Stuga nära hav i Stockholms Skärgård: 2 + 1 bäddar 
	» Stuga nära Stockholm: 2 + 2 bäddar 
    
    
  
    
    Fler i samma område
    
     
    
	» Stugor i Strömma 
	» Stugor i Värmdö 
    
    
  
     |