Boendeyta: 30 m2 Antal rum: 2
Antal bäddar: 4 + 2 extrabäddar
Beskrivning
90 m till folktom strand m solnedgång i havet, naturreservat, 5 km t Byxelkrok, 20 min cykling utmed havet, 6 bäddar i två söta små hus och unikt läge i en naturidyll deluxe!
OMGIVNING: Tänk dig att börja dagen med ett uppfriskande morgondopp på den vackra kalkstensstranden i naturreservatet, där man är helt ensam även under högsäsong. Havet ligger nämligen endast ett stenkast bort, över den lilla 30-sträckade oljegrusvägen, som är ägd av en privat vägsamfällighet. Det är 90 m ner till stranden där man kan gå i timmar och plocka vackra sandstenar, kalkstenar och fossiler. Eller bara sitta och blicka ut över havet, horisonten och den mytomspunna nationalparken Blå Jungfrun. Tystnaden, stillheten och storslagenheten är verkligen påtaglig i denna idylliskt vackra natur och är balsam för en stressad själ. På kalkstensstranden hittar man sin egen lilla nisch att ligga i, där man kan sola helt ostört och skyddat. Det går utmärkt att bada där också. Det är långgrunt och botten är platt kalkstensbotten blandat med sand. Vid havet har du 180 graders havsutsikt. Att få sitta där med ett glas vin, lite skaldjur ihop med tystnaden och solen som sakta sänker sig ner i havet, vilket gör himlen helt magiskt rosaskimrande, är mycket romantiskt och storslaget.
HUSEN: De två små husen har endast två grannar på lagom insynsskyddat avstånd och gränsar annars till hästhagar, stenmurar, ängar och havet. Det är alltså långt ifrån stugbys-känsla.
Det ena lilla huset har fyra bäddar i form av en våningssäng och en bra bäddsoffa som man mycket enkelt bäddar till en dubbelsäng. Det andra lilla huset har ett separat sovrum med plats för två pers. I det lilla huset finns även förbränningstoaletten. På baksidan finns även en uppskattad ute-dusch med varmvatten.
Vi är själva era grannar (ca 30 meter bort) och vi har en sibirisk katt så ni får ha ett djur med er. Men det beror dock på VILKET DJUR och om ert djur går ihop med en katt. Han går i band utomhus och är ute mycket på tomten. För det finns inget staket emellan våra hus... Dock är båda tomterna på 2000 m2 per tomt. Men ni är välkomna att diskutera detta med mig för vi gillar djur väldigt mycket.
Det finns kyl, frys, spis med ugn, micro, kaffebryggare, tekokare, brödrost, klotgrill, utemöbler, strandstolar, myggnät, tv, filtar, täcken, kuddar, brandsläckare, brandlarm, dammsugare, golvmopp och hink. Det finns även allt husgeråd som behövs för matlagning.
Medtag sängkläder och handdukar. Rökning förbjudet!!
Vägbeskrivning
Åk väg 136 hela vägen upp till Byxelkrok. I den lilla rondellen svänger man vänster och följer havet i ca 1 km. Vid skylten ”Hagskog 6” svänger man höger och fortsätter följa havet. Vid en liten korsning efter ytterligare ca 2,5 km fortsätter man att hålla höger utmed havet. Då kommer man in i naturreservatet och där öppnar naturen upp sig och man ser bara hästhagar på vänster sida och havet på höger sida. Vid det första huset som ligger nära vägen (rött hus med vitt garage) åker ni in genom aluminiumgrindarna. Ni parkerar bilen bredvid det vita garaget. Viktigt att alltid stänga grinden med haspen, då det går två hästar fritt i naturreservatet.
I närheten
Affär: 5 km
Apotek: 5 km
Badplats: 90 meter
Bank: 2 mil
Busshållplats: 3,6 km
Cykeluthyrning: 5 km
Dykning: 5 km
Fiske: 90 meter
Fotbollsplan: 7 km
Golf: 3 km
Hav: 90 meter
Kanotuthyrning: 5 km
Lekplats: 5 k
Minigolf: 5 km
Närmaste granne: 30 meter
Restaurang: 5 km
Simhall: 1,5 mil
Skog: 200 meter
Strand: 90 meter
Systembolag: Beställ på ICA 5 km eller Systembolag 1,5 mil.
Tennis: 5 km
Vandringsleder: 500 m
Priser och tillgänglighetsdatum
Kontaktinformation
Ingela Lefwander
Hagskogsvägen 158 38775 Byxelkrok
Mobil: 070-771 30 34 Hemsida:
Bokningsförfrågan
Skicka en fråga till uthyraren. Du får en kopia till din e-post.
|
|

Bas:
El ingår
Husdjur välkomna
Rökning ej tillåten
Separata sovrum
TV
Bad/toalett:
Vattentoalett
Utedass
Dusch
Mat:
Matlagningsmöjligheter
Microvågsugn
Frys
Kylskåp
Övrigt:
Mobiltelefontäckning
Utomhus:
Uteplats med utemöbler
Utegrill
Trädgård
Liknande objekt
» Öland stuguthyrning med wifi, laddstolpe: 4 bäddar
» Ledig v 31,32,33: 4 bäddar
» Öland stuga med wifi, laddstolpe 2026: 4 bäddar
» Stuga med wifi, v 32,33: 4 bäddar
Fler i samma område
» Stugor i Byxelkrok
|